Ajurvédské ošetření

Ajurvédské ošetření jsou jedinečné a výjimečně účinné postupy, které dokáží společně se správně zvolenou domácí péčí a s vhodnými opatřeními pomoci i s vleklými problémy. Kombinace bylin v přípravcích míchaných podle receptur starých tisíce let, ajurvédská masáž společně se stimulací marmových bodů a další procedury pomáhají harmonizovat všechny tři dóši a tím přispívají nejen ke krásné pleti, ale k celkové rovnováze a harmonizaci celého organismu.


Nabízíme Vám ajurvédské kosmetické ošetření:


AJURVÉDSKÉ OŠETŘENÍ KLASIK

 • ajurvédské ošetření pro všechny typy pleti, řešení různých potíží (akné, hyperpigmentace, vrásky atd.)
 • kompletní ošetření s masáží - 890,-Kč

AJURVÉDSKÉ OŠETŘENÍ TERAPEUTICKÉ

 • Zahrnuje ajurvédské procedury včetně ajurvédské masáže, masáže šíje a hlavy teplým olejem, masáže nohou, vše individuálně přizpůsobené dle potřeb klienta. Ošetření je zakončeno šálkem ajurvédského čaje v biokvalitě.
 • doba trvání cca 2-2,5 hod.
 • Terapeutické ošetření je ještě více zaměřeno na hloubkovou regeneraci a harmonizaci organismu. Výrazně zlepšuje efektivnost kosmetického ošetření, organismus se regeneruje a vyrovnává, zbavuje škodlivin. Má výborný relaxační a ozdravný účinek. Pomáhá také lépe řešit různé kožní problémy. Obsahuje klasické ajurvédské postupy pro harmonizaci dóš.
 • kosmetické úkony např. barvení a úprava obočí, depilace apod. se provádí před započetím terapie
 • dle ajurvédských postupů nezahrnuje mechanické hloubkové čištění pleti a přístrojové ošetření, hloubkové čištění i přístrojové ošetření je aplikováno pouze na vyžádání a po posouzení kosmetičkou a je v ceně kompletního ošetření
 • kompletní ošetření - 1190,-Kč

AJURVÉDSKÉ OŠETŘENÍ GOLD RASAJANA

 • ajurvédské omlazující ošetření s 24 karátovým zlatem
 • rasajana je sanskrtské slovo v překladu znamenající "omlazující, oživující" prostředek, 24 karátové zlato představuje vysokou třídu rasaján používaných v ajurvédě odpradávna
 • zlato je v přípravcích přítomné ve formě drobných zrnek, tímto je ideálně vstřebatelné a společně s dalšími rostlinnými extrakty dokonale pleť omlazuje, oživuje, stimuluje odvádění toxinů, pomáhá odstraňovat pigmentace, redukovat vrásky a společně s dalšími procedurami má mnoho dalších pozitivních účinků na celý organismus
 • GOLD RASAJANA je vynikající ošetření pro výrazný lifting, vypnutí povadlých kontur a celkové zlepšení kondice pleti
 • kompletní ošetření s masáží - 1290,-

GOLD EXCLUSIVE THERAPY RASAJANA

 • luxusní liftingové ošetření linií GOLD včetně terapeutických procedur
 • ajurvédské omlazující ošetření s 24 karátovým zlatem
 • rasajana je sanskrtské slovo v překladu znamenající "omlazující,oživující" prostředek,24 karátové zlato představuje vysokou třídu rasaján používaných v ajurvédě odpradávna
 • zlato je v přípravcích přítomné ve formě drobných zrnek, tímto je ideálně vstřebatelné a společně s dalšími rostlinnými extrakty dokonale pleť omlazuje, oživuje, stimuluje odvádění toxinů, pomáhá odstraňovat pigmentace, redukovat vrásky a společně s dalšími procedurami má mnoho dalších pozitivních účinků na celý organismus
 • GOLD RASAJANA je vynikající ošetření pro výrazný lifting, vypnutí povadlých kontur a celkové zlepšení kondice pleti
 • Zahrnuje ajurvédské procedury včetně ajurvédské liftingové masáže, masáže hlavy a šíje teplým olejem, masáže nohou. Ošetření je zakončeno šálkem ajurvédského čaje v biokvalitě.
 • doba trvání cca 2- 2,5 hod.
 • Terapeutické ošetření je ještě více zaměřeno hloubkovou regeneraci a harmonizaci organismu. Výrazně zlepšuje efektivnost kosmetického ošetření, organismus se regeneruje a vyrovnává, zbavuje škodlivin. Má výborný relaxační a ozdravný účinek. Pomáhá také lépe řešit různé kožní problémy. Obsahuje klasické ajurvédské postupy pro harmonizaci dóš.
 • kosmetické úkony např. barvení a úprava obočí, depilace apod. se provádí před započetím terapie
 • dle ajurvédských postupů nezahrnuje mechanické hloubkové čištění pleti a přístrojové ošetření, hloubkové čištění a přístrojové ošetření je aplikováno pouze na vyžádání a po posouzení kosmetičkou a je v ceně kompletního ošetření
 • kompletní ošetření 1890,-Kč

Při ajurvédských procedurách používáme dle jednotlivých ošetření a individuálních potřeb klienta přírodní ajurvédské kosmetiky nejvyšší kvality Tarani, bio kosmetiku Khadi s certifikací BDIH a organické ajurvédské oleje. Doporučení pro klienty:

 • Na ošetření zvolte starší prádlo a pohodlné oblečení, které se případně může ušpinit.
 • Počítejte s tím, že po ošetření budou Vaše vlasy zamaštěny od oleje. Nejvhodnější je oleje a další přípravky nechat dál vstřebávat a působit a přizpůsobit tomu Váš časový harmonogram. Vhodné je přípravky nechat působit přes noc. V případě potřeby u nás můžete využít sprchu a fén.
 • Po ošetření můžete pociťovat mírnou únavu danou hlubokou detoxikací, povzbuzením metabolických pochodů v těle a energetickým srovnáváním organismu. Po zbytek dne dodržujte klidový režim a odpočinek a jděte co nejdříve spát. Spánek je nejlepším dokončením a vyústěním terapie.
 • Jako dárek od nás obdržíte balení vhodného ajurvédského čaje, který si ještě ten den připravte a vypijte. Povzbudíte tím nastartované ozdravné procesy.


Nové procedury budou zahájeny 1.4.2014

Co je to Ajurvéda a původ Ajurvédy

Již delší dobu se na západě stále více šíří prastará indická nauka, AJURVÉDA (doslova: "věda o dlouhém životě").
Tento zdroj vědění, na který se v podstatě nahlíží jako na medicínskou disciplínu, se stále častěji objevuje v masových sdělovacích prostředcích i v západních zemích. Znovuoživení tohoto zájmu odpovídá celkovému přerodu myšlení, jímž svět v současnosti prochází. Existují posuny v našem hodnotovém systému, jak je možno zcela zřetelně pozorovat na počtu hnutí zabývajících se lidským zdravím či ekologií, a podle toho, že stále více lidí usiluje o duchovní vědomí.
Ajurvéda je považována za nejstarší zachovalý systém léčby na světě. Z ajurvédy vychází např. masáže, bylinná terapie, dietologie, psychiatrie, čínská medicína, homeopatie, dokonce i plastická chirurgie. Často se proto nazývá "matkou medicíny".
Ajurvéda je založena na principech vyzkoušených tisíce let, na životě, který je v souladu s přírodními zákony. Podle konstituce, rasy a klimatických podmínek doporučuje individuálně založenou stravu, cvičení a celkovou životosprávu.

Ajurvéda je proud vědění, stejně jako ostatní védy, což znamená, že jeho počátky jsou stejně staré jako lidstvo samo. Na toto vědění pohlížíme, jako by existovalo mimo čas, protože nikdo nedovede říci, zda někdy byla doba, kdy neexistovalo. Ajurvéda se nezabývá pouze nemocemi a jejich léčením, ale životem jako takovým, a jejím cílem je zvyšování jeho kvality a jeho eventuální prodloužení. Podle Čaraka Samhitá,nejznámějšího a nejobsáhlejšího pojednání o této disciplíně, je ajurvéda definována jako "ono" (vědění), které se zabývá dobrými i špatnými, šťastnými i nešťastnými (aspekty) života, tím, co (životu) prospívá a tím, co mu neprospívá, jakož i utvářením a velikostí těchto aspektů. AJUS je zde definován jako spojení těla, smyslových orgánů, ducha a duše. Když se toto spojení uvolní, život končí. Proto znamená slovo "ajus" život.
Ajurvéda je věda o životě a život zde má mnoho aspektů přesahujících čistě tělesné funkce. Ajurvéda jako ucelená disciplína přináší celkový pohled na život, a léčení chorob či nemocí je v tomto ohledu jen její dílčí oblastí. Proto když chcete o ajurvédě něco vědět a vydat se její cestou, musíte nejprve pochopit, že toto učení se opírá o určité důsledně konstruované filozofické koncepce a našem bytí a vztahu k světu. Nezabýváme se zde pouhou sbírkou pravidel a návodů, jak si máme počínat či jak něco nechat probíhat, proto je důležité pochopit základy, které tvoří fundament praxe ajurvédy.
Život reprezentuje rovnováha a propojení těla, mysli, smyslů a duše. Každý člověk má unikátní strukturu energie. Zdraví je založeno na rovnováze tří životních energií nebolí dóš a rovnováze těla, mysli a duchovna. Podstata onemocnění je dána nerovnováhou. Tělo vyjadřuje tuto nerovnováhu prostřednictvím příznaků provázejících nemoc. Pokud známe naši vrozenou a současnou konstituci, můžeme vhodnou dietou, denním režimem a bylinami odstranit škodlivý účinek vnějších vlivů a obnovit narušenou vnitřní rovnováhu.
Člověk by se měl snažit žít v souladu se svou konstitucí a přírodnímu zákony. Chceme-li aplikovat jakékoliv medicínské postupy, měli bychom se především snažit nalézt metody podporující sám život, tedy preventivní metody, jejichž pomocí na nás nemoci ani nedolehnou, a jež nám v případě nemoci pomohou vyhledat ten správný lék (který nejen léčí, ale zároveň ušetří nemocného vedlejších účinků) či léčivý prostředek. Hlavní nevýhodou současné medicíny je, že se soustřeďuje hlavně na chorobu, a ne na zdraví. Lékařské výzkumy a veškeré jejich snažení se zaměřují na hledání léčebných prostředků proti nemocem, ale málo se dozvídáme o tom, jak si je možno udržet zdraví a jaká preventivní opatření je možno podniknout, abychom se vyhnuli nejrůznějším potížím. V ajurvédě však těžiště spočívá právě v udržení zdraví a přijetí zdravého způsobu života. Druhou podstatnou nevýhodou našeho převládajícího přístupu k medicíně je, že ke všem lidem při léčení přistupuje stejně. Není brán zřetel na individuální rozdíly ani na to, v jakém základním stavu se kdo nachází. Avšak my lidé se lišíme svým chováním a svými reakcemi na léčebné postupy stejně, jako se lišíme svými vnějšími projevy a svými tělesnými znaky. V ajurvédě se bere zřetel na individuální odchylky péče o zdraví al léčba vycházejí z individuálních tělesných vlastností.
Další věcí je, že ajurvéda má o těle jiné představy než moderní medicína a biologie. Na rozdíl od ní se člověk podle ajurvédy nedá rozdělit na tělesnou a psychickou stránku ani nelze na tělo nahlížet jako na stroj, který můžeme rozebrat na jednotlivé součástky. Pokud v ajurvédě mluvíme o "TĚLE", pak se tím myslí i psychika, duch, protože tento pojem se používá k označení našeho fyzického, pomíjivého já, na rozdíl od duše, která je nezničitelná, nemateriální a je jen formou energie. Duch je dokonce nahlížen jako šestý smysl. Tělo, duch a duše dohromady tvoří živou bytost. Duše je skutečné "já" jedince a je zdrojem jeho vědomí. Tělo a duch tvoří fyzickou část bytosti, a ta nemůže existovat bez duše. Tato energie čili duše je spojena s univerzální duší čili kosmickou energií. V ajurvédě nenahlížíme na živé tělo jako na samostatnou jednotku. Biologické, mentální, duchovní a kosmické aktivity jsou spolu spjaty. Proto se v ajurvédě přistupuje k chorobám a funkčním poruchám jednotlivce v souvislosti s jeho sociálním, kulturním a duchovním prostředím a jeho kosmickými vazbami. Například typ osobnosti každého jednotlivce závisí na poměru trojí "vlhkosti" (doshas), jež pomáhá udržet integritu těla a odpovídá za všechny psychické a mentální pochody. Tato trojí vlhkost má původ v 5 fundamentálních nebo materiálních prvcích (éter, vzduch, oheň ,voda, země), které tvoří materiální skutečnost našeho vesmíru. Principy,kterými se kosmos řídí, se uplatňují i v oblasti biologie. Pojetí péče o zdraví se v ajurvédě od moderní medicíny v mnohém liší, protože ta je alopatická (řídí se fyzickými symptomy).
V ajurvédě fyzický nebo chemický prostředek ke zvládnutí choroby nestačí. Zdraví, to je harmonie v jedinci a jeho soulad s prostředím, proto se i léčení opírá o tyto principy. Uzdravování spočívá v obnovení této harmonie. Léčení zahrnuje celou řadu kroků, které daleko překračují pouhé podávání léků. Vzorce a recepty na výrobu různých léků nelze používat jen podle symptomů, ale musí se přihlížet i k dalším aspektům.


AJURVÉDSKÉ UČENÍ JE CHÁPAT SVŮJ ŽIVOT, PROTOŽE ŽIVOT SE OPÍRÁ O ZÁKLADNÍ VAZBY NAŠEHO MYŠLENÍ, NAŠEHO BYTÍ A NAŠEHO VZTAHU KE SVĚTU

 • Ajurvéda jak ji pro začátek pochopit
 • Ajurvéda je věda o životě a život zde má mnoho aspektů přesahujících čistě tělesné funkce
 • Ajurvéda jako ucelená disciplína přináší celkový pohled na život a léčení chorob či nemocí je v tomto ohledu jen dílčí oblastí

PRVNÍ PRIORITOU ŽIVOTA JE ŽIVOT SÁM

Ajurvédské umění neznamená v zásadě nic jiného, než vzít dlouhodobě život do vlastních rukou a udělat ze své existence na této planetě to nejlepší. Všichni víme, že tu nebudeme žít věčně. Co se narodilo, musí také zemřít. Účelem ajurvédského způsobu života není zabránit smrti, ale prožít život příjemně.
Cílem Ajurvédy je uvědomit si, že každý z nás odpovídá za své zdraví, a tudíž každý z nás musí pozorně sledovat vše, co se týká našeho života. Takovým způsobem se naučíme vidět více než obvykle, takže budeme umět nemoci, problémy a předčasné stárnutí zneškodnit dříve, než se rozvinou.
Ajurvédské učení

 • je o vědění a znalosti přírodních zákonů
 • je o využití přírody a přírodních zákonů na úrovni výživné (strava), léčebné (léky), zkrášlující (kosmetika), duševní (psychika) a duchovní (vyzrálost, charakter)
 • je o harmonii mezi člověkem, přírodou a vesmírem

AJURVÉDSKÝ DIAGRAM ZÁKLADŮ AJURVÉDY


Moudrý způsob života - priorita číslo jedna


Rozumný člověk jasné mysli, v normálním rozpoložení svých sil a schopností, jenž usiluje o to, aby se mu v tomto i v příštím životě dařilo dobře, by měl sledovat tři cíle:

 1. touhu žít
 2. snahu žít v dostatku
 3. úsilí poznat i jiný svět (spiritualita)


ad 1) Touha žít, touha po životě, pud sebezáchovy, by měl být základní prioritou, protože zemřeme-li, stěží dosáhneme ostatních cílů, a tím i sebezdokonalení.
ad 2) Druhou prioritou je snaha žít v dostatku, rozumíme tím snahu dosáhnout přiměřeného blahobytu. Není nic žalostnějšího než dlouhý život v nuzných podmínkách.
ad 3) Po splnění obou těchto priorit by měla následovat spirituální cesta s cílem poznat skutečnost ležící za hranicemi našeho smyslového poznání.

AJURVÉDA MIKROKOSMOS A MAKROKOSMOS


Ajurvédský způsob života vyžaduje, abychom žili v souladu s kosmickým rytmem.
Není možné převzít tento holistický přístup, aniž bychom žili s ohledem na celek, neboť v tomto univerzu je vše vzájemně spjato.

Co je to makrokosmos?

Pod pojmem makrokosmos si představíme celý vesmír, vše co si dokážeme představit kolem sebe je součástí vesmíru. Je to dokonalý, perfektně fungující systém, který podléhá těm nejvyšším zákonů. Přirovnat ho můžeme ke kolečkům v hodinách, vše do sebe perfektně zapadá a v celku funguje.
Vesmír jako makrokosmos je tvořen pěti základními elementy (živly):

 • Éter (Ákáša)
 • Vzduch
 • Voda
 • Oheň
 • Země


Těchto pět elementů (živlů) si představíme jako různé energie, které se spojují, rozpadají a přitom se neustále mění.
Ve vesmíru je vše spjato se vším a vše spolu vzájemně souvisí.

Co to je mikrokosmos?

Pod pojmem mikrokosmos si představíme makrokosmos, jen v menším provedení, ale se stejnými zákony, se stejně fungujícím systémem. My jsme mikrokosmos naše tělo je součástí mikrokosmu. V Ajurvédě nerozdělujeme ani nerozlišujeme různé disfunkce a nemoci jako běžná moderní medicína na nemoci psychické, mentální, fyzické apod.
Mikrokosmos chápeme v Ajurvédě jako do sebe zapadající systém fungující v našem těle, který na sebe navzájem navazuje. Protože tělo a naše já bereme a chápeme jako celek, a víme jak tyto rozdělit.

Ajurvéda rozděluje člověka na:

 • Fyzické tělo
 • Mentální tělo
 • Astrální tělo
 • Duši


Tak jako je tvořen makrokosmos ze základních pěti elementů (energií), tak je i člověk jako mikrokosmos tvořen z těchto základních energií:

 • Éter (Akáša)
 • Vzduch
 • Oheň
 • Voda
 • Země


Proto se nás určitým způsobem také týká vše, co se kolem nás děje, stejně jako my ovlivňujeme své okolí, tak okolí ovlivňuje nás. Pro udržení rovnováhy v mikro a makrokosmu je důležité, aby mezi pěti elementy panovaly harmonické vztahy.
V Ajurvédě jde o to udržet tuto harmonii mezi různými silami přírody.
Abychom mohli ovlivňovat makrokosmos, musíme nejprve obnovit vlastní rovnováhu (harmonii) ve svém mikrokosmu (v nás, v našem těle). Jedině tak, se můžeme pokusit o soulad a harmonii s velkým a všeobjímajícím makrokosmem. Jedině tehdy se můžeme pokusit pomoci ostatním, bez negativních, vedlejších účinků.

MIKROKOSMOS - ZÁKLADNÍCH PĚT ELEMENTŮ - TŘI ŽIVOTNÍ ŠŤÁVY
V Ajurvédě všechny fyzické i duševní funkce řídí tři šťávy - vlhkosti

VÁTA - PITTA - KAPHA

Nejedná se o nic jiného, než o rozdělení pět základních elementů do těchto tří šťáv. Tyto elementy prostřednictvím těchto tří šťáv řídí a udržují celého člověka pohromadě a při životě. Jsou to základní stavební prvky. Pokud jsou tyto elementy ve šťávách vyváženy, člověk je zdravý, spokojený a vyrovnaný. Problém nastává pokud některý element (energie) a šťáva převyšuje nebo naopak chybí. Člověk trpí vnitřními poruchami, jakýkoliv vnější podnět podpoří nemoc jak na fyzické, tak po psychické nebo i duševní stránce. Poměr těchto elementů a šťáv ovlivňuje všechno a rozhoduje jaký má člověk charakter, jak vypadá, jak je na tom po fyzické i psychické stránce.

Rozdělení:

 • VÁTA - obsahuje elementy ÉTERU + VZDUCHU
 • PITTA - obsahuje element OHNĚ
 • KAPHA - obsahuje elementy VODY + ZEMĚ


VÁTA - obsahuje elementy ÉTERU + VZDUCHU


Váta nemá tvar ani barvu
Váta je lehká, jemná, pohyblivá, suchá, studená, drsná a vším pronikající (jako vzduch a éter)
Váta řídí tělesné pohyby a duševní činnost, krevní oběh, dýchání, vyměšování, řeč, schopnost cítění, hmat, sluch, city jako obavy, strach, starosti, nadšení, přirozené pudy, vytváření zárodku, sexuální chování.

CHARAKTERISTIKA PŘEVAHY VÁTY:
čilost, rychlé pohyby, rychlé jednání, projevují se obavy, strach, vznětlivost, špatné snášení chladu, prochladnutí, hrubost a suchost vlasů, suchost pleti, viditelnost žil a žilek, suché lámavé nehty

FAKTORY ZVYŠUJÍCÍ VÁTU:

nadměrný půst (hladovění), nadměrná fyzická zátěž, nepřirozené držení těla, dlouhé bdění, chlad, deštivé počasí, stáří, večer, noc, přezrálé ovoce, zelenina, polotovary, předvařené potraviny, ztráta krve, poranění, přílišná sexuální aktivita, strach, pocity viny, potlačování přirozených pudů 

SYMPTOMY NADMĚRNÉHO ZVÝŠENÍ VÁTY

ztuhlé a bolestivé tělo, suchost a pachuť v ústech, nechutenství, bolesti žaludku, únava, tmavá stolice, bolesti hlavy v oblasti spánků, závratě, třes, zívání, škytavka, celková nevolnost, přeludy, nespavost, suchá pleť, nezdravá barva kůže, úzkostlivé chování, dotyčný se stahuje do sebe

LÉČBA VÁTY

sladká, kyselá a horká strava, horké procedury, uvolnění, relaxace, klystýr, dostatek klidu, dostatek spánku, klidná mysl, pozitivní myšlení

PITTA - obsahuje element OHNĚ


Barva je žlutá a modrá (jsou to barvy ohně a světla)
Pitta je stejně horká jako základní element oheň z něhož pochází. Je ostrá, kyselá, štiplavá, a je cítit po mase.
Pitta odpovídá za zrak, trávení, hlad, žízeň, tělesnou horkost, ohebnost a lesk, za veselost, intelekt a sexuální vzrušení

CHARAKTERISTIKA PŘI PŘEVAZE PITTY
nesnáší horko, obličej je brunátný, červený, mastná pleť, sklon k hyperpigmentacím, pihám, sklon k tvorbě komedonů, předčasná tvorba vrásek, vypadávání, šednutí vlasů, tělo je cítit, nadměrný hlad, žízeň, má citlivé orgány, netrpělivost

FAKTORY ZVYŠUJÍCÍ PITTU:

Ostrá, slaná, zásaditá strava, všechna jídla a nápoje, která vzbuzují pálivý pocit, slunění, poledne, půlnoc, léto, proces trávení, mládí, hněv

SYMPTOMY PŘEVAHY PITTY:
Mimořádně silné pocení, tělesný zápach, nadměrný hlad, žízeň, záněty, prasklinky, zduřelá místa na kůži, kožní vyrážka, akné, herpes (opar), přílišná horkost v těle, pálivý pocit, nespokojenost, hněv

LÉČBA PITTY:
Sladká, hořká, stahující strava, studené nápoje, studené procedury a masáže, pravidelné vyprazdňování střev, krémování a ošetřování pleti, studené lázně, studené masáže, utěšování a podpora.

KAPHA - obsahuje element země a vody


Barva je olejnatá bílá
Je měkká, pevná, lenivá, sladká, studená a neohebná.
Kapha odpovídá za tělesnou stavbu. Řídí hospodaření s tuky, plní funkce imunity, sexuální potence, trpělivosti, zdrženlivosti a způsobuje netečnost vůči žádostivostem

CHARAKTERISTIKA PŘI PŘEVAZE KAPHY:
Špatné vyjadřování - těžkopádnost řeči,váhavost při vyřizování, pomalé jedení, nepořádnost, stabilita a jistota v pohybech, silné a pevné vazivo, málo se potí, jasné oči, obličej a celkový vzhled, málokdy má hlad a žízeň

FAKTORY ZVYŠUJÍCÍ KAPHU:
Slaná, zásaditá strava, mastná a těžko stravitelná strava smažená na oleji, sedavý způsob života, nedostatek tělesného pohybu, denní snění, jaro, jitro, časná noc 

SYMPTOMY PŘEBYTKU KAPHY
Ospalost, nadměrný spánek, sladká chuť v ústech, nadměrné slinění, pocit tíže v těle, pocit chladu, nevolnost, šimrání v krku, bělavé zabarvení moči a stolice, bělavé zakalení očí, pocit únavy, ochablost, malátnost a skleslost

LÉČBA KAPHY:

Ostré, hořké, adstringentní, hrubé, drsné prostředky, vlhké horko, vlhké teplé obklady a masáže, vyvolání zvracení, pohyb, dlouhé bdění

KRÁSNÁ PLEŤ JE PROJEVEM ZÁŘÍCÍHO ZDRAVÍ A OBRAZEM SPOKOJENÉ DUŠE


Z pohledu Ajurvédy tuto větu chápeme:

 • 1. co je zdravé je i krásné
 • 2. co je zdravé je i spokojené
 • 3. co je zdravé je i vyrovnané (v harmonii)
 • 4. co je zdravé je i dobré, hodné, spravedlivé, silné, odolné.

Dokonalý a plnohodnotný život, můžeme žít jen pokud budeme zdraví a spokojení. Hlavní myšlenkou a celou idejí Ajurvédy je snažit se předcházet nemocem, nespokojenosti, negativním emocím, žálu, smutku apod.
To znamená žít tak a podstupovat preventivní metody, abychom nebyli nemocní, nespokojení, negativní, smutní, a pokud přece nastane nějaká disharmonie, pak bychom měli hledat pomoc v tom správném léku, který léčí, ale zároveň nás ušetří vedlejších účinků.
Vše okolo na nás působí, ale také my působíme na své okolí. Pozorně sledujeme sebe, své počínání a způsob života. Pozorně sledujeme a kontrolujeme své fyzické i psychické procesy:

 • kontrola mysli
 • kontrola stolice
 • kontrola pocení
 • kontrola tělesné teploty
 • kontrola jazyka
 • kontrola jedení a pití
 • kontrola moči
 • kontrola dechu
 • kontrola pulzu