Jak probíhá?

Jak permanentní make-up probíhá:

Ještě než zákrok proběhne, je nutné se na něj připravit a zjistit, zda je pro Vás vůbec vhodný a možný.

Při zájmu o termín PM před samotnou objednávkou potřebuji vědět, zda netrpíte kontraindikací, se kterou by se zákrok neslučoval či by postup byl velmi rizikový. Pokud některou z dále uvedených kontraindikací máte, je nutné ji oznámit a domluvíme se, jak budeme nadále postupovat :

 • těhotenství a kojení (při kojení je v individuálních případech aplikace možná, ale můj osobní postoj k provádění PM v období kojení je negativní)
 • alergie na anestetika či látky obsažené v pigmentech, diabetes, velmi vysoký krevní tlak, lupénka, atopický ekzém či jiný typ ekzému, růžovka, autoimunitní onemocnění, špatná srážlivost krve, závažné problémy se štítnou žlázou, hormonální léčba.
 • léky na ředění krve- pokud je berete, je nutné stav konzultovat s lékařem a pod dohledem je na čas před zákrokem vysadit. Pokud to není možné, zákrok nemůžeme provést.
 • imunodeficitní stav (včetně HIV), onkologičtí pacienti v léčbě (aplikace je možná nejdříve po 6 měsících po ukončení léčby)
 • sklon k tvoření keloidních jizev
 • epilepsie
 • srdečně-cévní problémy-aplikace je možná po konzultaci s lékařem a následně s lékařským potvrzením.
 • sklon k časté tvorbě herpes-pokud se opary dělají velmi často, je nutné dopředu provést léčbu tabletami Herpesin pod dohledem lékaře a zvážit vhodnost zákroku (u PM rtů)
 • probíhající léčba antidepresivy( tuto skutečnost je rovněž nutné uvést)
 • microblading není vhodný u příliš mastné, aknózní, pórovité, strukturou hrubé pleti
 • microblading neprovádím u viditelného starého permanentního make-upu. Pokud již máte starší permanentní make-up, je nutné tuto skutečnost také nahlásit dopředu a nejlépe se přijít ukázat. Opravy špatně provedených výrazných permanentních make-upů z jiných salónů již nepřijímám!

Při řešení vhodnosti či nevhodnosti zákroku kvůli výše uvedeným problémům zachováváme naprostou diskrétnost.

Každému zákroku předchází KONZULTACE, při které se dozvíte veškeré podrobnosti o zákroku, který jste si zvolila. Konzultace může být uskutečněna v jiném termínu než je samotný zákrok, zpravidla ji však realizuji přímo před výkonem. Seznámím Vás s průběhem aplikace, dohodneme se na pro Vás co nejlepším řešení, zvolíme barvu a tvar a pokud je potřeba provedeme alergologický test pokožky na anestetika. Obdržíte smlouvu o provedení úprav permanentním make-upem a veškeré podrobnosti v tištěné formě.

DŮLEŽITÉ!!! Před zákrokem je nezbytné přečíst si všechny následující informace, dodržovat uvedené pokyny a je vhodné si rovněž přečíst všechny informace vztahující se k následné péči po permanentním make-upu. Jen tak je možné zaručit bezchybný výsledek a co nejlepší průběh výkonu.

Příprava:

 • před zákrokem buďte v dobré kondici a odpočatá, vyloučena je aplikace při akutním onemocnění a u výše uvedených kontraindikací, které jsem neposoudila
 • termín je vhodnější naplánovat mimo menstruaci, při menstruaci můžete být citlivější a více krvácet
 • po aplikaci botoxu do čela je možné PM obočí provést nejdříve za 4 týdny
 • nepijte v den zákroku alkoholické nápoje, kávu, kofeinové ani energetické nápoje, 4 hodiny před zákrokem nekuřte
 • u PM rtů doporučuji pro prevenci oparů používat vitamíny řady B a vitamin C, případně cca 2 dny před zákrokem mazat rty antivirovým přípravkem (Zovirax, Duvira,...). Při akutním výsevu oparu není možné zákrok provést, je nutné vyčkat minimálně 3 týdny do úplného vyhojení.
 • neprovádějte minimálně 2-3 měsíce před zákrokem detoxikační kúry, neberte chlorellu, wobenzym či jiné látky vedoucí k očistě organismu a zvýšené regeneraci organismu. Aplikovaný pigment by se z těla mohl více vylučovat a tělo by jej nemuselo dobře přijmout.Taktéž detoxikační přípravky neberte po celý proces hojení do úplného vyhojení po korekci.
 • pokud si barvíte obočí a chystáte se na PM obočí, je nutné alespoň 1 měsíc před zákrokem nebarvit a nechat vaši přirozenou barvu pro lepší odhad odstínu.
 • 1 týden před zákrokem nepodstupujte žádné chemické ošetření pleti
 • minimálně 1 týden před zákrokem nenavštěvujte solárium
 • připravte se, že někdy bývá i druhý den místo aplikace nateklé, proto je vhodné používat sluneční brýle a pokud je možnost zůstat den po aplikaci doma
 • volte takové časové období, kdy následující 3 týdny nepojedete na dovolenou se sluněním, nebudete fyzicky příliš aktivní (pocení) či se nechystáte absolvovat např. wellness víkend (sauna,bazény)
 • pokud se chystáte na permanentní make-up objednat, volte takové časové období, kdy 3 následující týdny nepojedete na dovolenou se sluněním, nebudete fyzicky příliš aktivní či se nechystáte absolvovat např. wellness víkend (bazény, sauna)

Aplikace:

Klientka zpravidla pololeží, v případě potřeby sedí nebo leží a někdy i stojí ( pro kontrolu tvaru z různých úhlů). Před výkonem se oblast aplikace vydezinfikuje, nanese na cca 20 min.anestetikum a zakryje fólií. Veškeré přípravky, které nejsou sterilní, se vydesinfikují. Připraví se vhodný odstín pigmentu. Podle typu permanentního make-upu se zpravidla tvar předkreslí a zkonzultuje s klientkou. S klientkou komunikuji o tvaru i v průběhu aplikace, má zrcátko a konzultujeme spolu tvořící se tvar. Kdykoliv klientka cítí zvýšenou bolestivost, místo aplikace se znovu znecitliví speciálními typy anestetik, které jsou určeny pro už narušenou pokožku. Samozřejmostí je 100% hygiena, použití jednorázových pomůcek,roušek a rukavic. Zákrok podle náročnosti trvá zpravidla 2 až 2,5 hodiny.

Permanentní make-up obočí

Obočí je velmi důležité pro celkový výraz obličeje. Permanentním make-upem můžeme upravit tvar, barvu, intenzitu, hustotu i délku. Lze též vyrovnat drobné asymetrie obočí. Barvu volíme aby působila co nejpřirozeněji, při výběru barvy a tvaru klademe velký důraz na celkový vzhled obličeje a zvyklosti klientky.

Obočí je možné upravit tzv. stínováním, microbladingem neboli 3D technikou, nově také pudrovou technikou a nanovláskováním. Některé techniky se mohou i navzájem kombinovat. Vhodnost a možnosti daných technik konkrétně pro Vás Vám sdělím při konzultaci před zákrokem, je však vhodné, abyste měla jistou představu, kterou techniku upřednostňujete.

Metoda stínování obočí- je prováděna přístrojově, do hlubší vrstvy kůže. Tato metoda je vhodná úplně u všech klientek s výjimkou výše uvedených kontraindikací. Výsledkem je přirozeně podstínované obočí vymodelované do ideálního tvaru klientky, obočí může a nemusí mít více definované okraje oproti ostatním technikám. Intenzita barvy je závislá na domluvě a vhodnosti pro Vás. Tento druh permanentního make-upu obočí je nejtrvanlivější, navíc téměř čtyři roky používám vynikající pigmenty, jejichž trvanlivost je vyšší než u konkurenčních značek. Vývojáři dané firmy postupně vytvořili pigmenty splňující nejpřísnější kritéria, pigmenty absolutně bez těžkých kovů a navíc bez oxidu železa, který u disponovaných lidí může po čase způsobovat zbarvení pigmentu dočervena. Mám srovnání hodně značek, ale stávající pigmenty jsou prozatím nejlepší, se kterými které jsem za svou dlouhou praxi pracovala. Trvanlivost stínového permanentního make-upu v kůži závisí jako u ostatních technik na mnoha faktorech-metabolických procesech, péči o kůži s permanentním make-upem, slunění, máčení, používání nevhodných přípravků atd. Průměrně vydrží v kůži s proměnlivou intenzitou cca 1-5 let.

Technika pudrového obočí- je rovněž prováděna přístrojově speciální technikou velmi tenkou jehlou, jde povrchověji do kůže a výsledkem je ultra přirozený vzhled jemně prostínovaného obočí a vymodelování plastického tvaru obočí. Trvanlivost v kůži je ovšem o něco kratší, průměrně s proměnlivou intenzitou 1-3 roky.

Nanovláskování - tato technika je také prováděna přístrojem, obočí se prohušťuje, modeluje a dotváří pomocí ultrajemných chloupků. Výsledkem je obočí, u kterého téměř nerozeznáte, které chloupky jsou Vaše a které nově dokreslené. Dokáže velmi pomoci u lidí se ztrátou chloupků. Trvanlivost je také o něco kratší než u stínové techniky, průměrně s proměnlivou intenzitou 1-3 roky.

Microblading neboli 3D permanentní make-up 

je speciální ruční metoda, kterou lze docílit velmi přirozeného vzhledu obočí. Obočí se netetuje plošně, ale lehkým šrafováním pružnou jednorázovou čepelkou, která umožňuje vytetovat jednotlivé chloupky k nerozeznání od vlastních. Výsledný efekt je velmi přirozené obočí, metodou se dá obočí nádherně dotvarovat a doplnit v místech, kde chloupky nerostou. Rovněž lze opravit tvar obočí a vyrovnat disproporce. Tuto metodu považuji za velmi užitečnou pro opravdu přirozený vzhled či pro klientky, které mají své obočí velmi řídké či žádné. Skvělá je ovšem pro každého, kdo potřebuje obočí upravit z tvarového hlediska či chce obočí jemně ztónovat.

Velmi důležitá je i vlastní technika aplikace, kde kombinuji podle potřeby více typů pokládání tetovaných chloupků, a kvalita použitého materiálu. Lze docílit jak velmi přirozeného vzhledu, tak i hustějšího a výraznějšího obočí, vše závisí na domluvě. Jak u každé aplikace permanentního make- upu také platí, že nejpodstatnější pro výsledek je estetické cítění a schopnosti člověka, který tetováž provádí, protože nevhodně zvoleným tvarem lze mnohé pokazit stejným způsobem jako u klasického PM.

Aplikaci předchází konzultace, domluva s klientkou, předkreslení tvaru, přesné měření a posouzení disproporcí, jelikož postup při aplikaci tetování je oproti stínovanému PM rozdílný. Barva se vybírá odpovídající k přirozeným chloupkům či o něco tmavší. Odstín a typ pigmentu se vybírá dle typu kůže a jejího podtónu.

Výborné výsledky jsou také dosahovány při opravách starého a vyšisovaného permanentního make-upu, musí však být již velmi vybledlý, aby struktura chloupků byla dostatečně viditelná.

Po ruční aplikaci se oproti klasickému permanentnímu make-upu kůže zpravidla hojí trochu rychleji, trvanlivost pigmentu v kůži je však oproti klasickému PM trochu kratší - zpravidla 1/2 roku až 2 roky s měnící se intenzitou. Trvanlivost závisí na hustotě vtetovaných chloupků, intenzitě a odstínu použitého pigmentu a standartních vlivů na trvanlivost PM jako je metabolismus, věk, stav kůže, časté slunění atd.

Pro všechny techniky permanentního make-upu obočí platí, že po aplikaci a v době do vyloupnutí stroupků (cca 6-7 dní) bude barva o cca 30%-50% tmavší než vybraný odstín a tvar o něco tenčí (ke konci aplikace zpravidla dochází k mírnému otoku, který obočí lehce rozšiřuje). Každému radím, v této přechodové době nepropadejte panice a nestresujte se, i v době po vyloupnutí stroupků není ještě odstín definitivní. Pleť se hojí cca 30 dní, až po této době je výsledný odstín pigmentu jasný! Do té doby pigment stále pracuje. Těsně po vyloupnutí stroupků může být pigment málo viditelný a manifestuje se během následujících 2-3 týdnů. Při přetetovávání starších permanentních make-upů nemohu zaručit, že pigmenty budou mít požadovaný výsledek, někdy je potřebné počítat s nutností kompromisů. Opravy velmi špatně provedených a tmavých permanentních make-upů, permanentních make-upů s poškozenou nebo zjizvenou kůží po nevhodném a neodborně provedeném PM NEPROVÁDÍM!

Několik hodin po aplikaci se může vyskytnout drobný otok či zčervenání v místech kolem aplikace, zpravidla za chvíli po aplikaci vše ustoupí. Tento otok může lehce deformovat výsledný tvar, obočí se může jevit nestejné, po opadnutí otoku se vše ustálí.

Permanentní make-up rtů

Rty tvoří také velmi důležitou součástí obličeje, podílí se na tvorbě výrazů a hlavně v dnešní době je jim přikládán velký význam pro celkový sexappeal. Permanentním make-upem můžeme upravit velikost, tvar, dokorigovat různé asymetrie i zlepšit barevný tón. Preferuji provedení kontury se stínováním, aplikace působí mnohem přirozeněji a plastičtěji než samostatná kontura. Tímto provedením se dají rty lépe zkorigovat z tvarového hlediska.

Po aplikaci dochází zpravidla k mírnému otoku, který ovšem většinou brzy odezní (většinou během 2. dne po aplikaci). Doporučuji aplikovat ledové obklady (led v mikrotenovém sáčku). Barva ihned po aplikaci do vyloupnutí stroupků bude rovněž tmavší, většinou o cca 50-60% oproti výslednému zbarvení. I u rtů platí, že barva se ustaluje cca 2- 3 týdny po aplikaci, výsledný tón není možné dříve hodnotit. Kůže se hojí až 30 dní, pokud se vyskytnou opary tak i déle. Pití je 2 dny po zákroku vhodnější přes slámku, taktéž vynechejte potraviny a tekutiny obsahující pigment (káva, čaj, kola, červené víno atd.) Při jídle se snažte sousta vkládat do úst, aby nešly přímo přes rty. Snažíme se tímto předcházet zabarvení pigmentu. Po aplikaci rty minimálně 2 měsíce intenzivně chraňte před sluníčkem z důvodu změny barvy pigmentu. Vhodné přípravky máte možnost zakoupit v našem salónu, nedoporučuji používat běžné přípravky s chemickými látkami.

Důležité pokyny a doporučení pro všechny aplikace

 • Nemyjte pigmentované místo 24 hodin vodou, a pokud prosakuje tkáňový mok, místo jemně odsávejte papírovým kapesníčkem ( bez tlaku). V dalších dnech je již možné pigmentované místo lehce opláchnout čistou vodou pro odstranění prachu, voda však musí být bez mycích substancí, odličovadel a zbytků make-upu!
 • I v následujících dnech buďte opatrná na namáčení, místo udržujte v čistotě a suchu
 • V místě aplikace se utvoří drobné stroupky, na které můžete podle potřeby jemně nanést spec. přípravek, který od nás obdržíte. Přípravek můžete použít již večer po zákroku. Vyvarujte se vtírání a další manipulace, přípravek pouze lehce naneste. Dbejte, aby bylo místo pokryté jen lehkým filmem. Rty můžete potírat (jemně nanést) častěji. U obočí je možné nepoužívat k potírání nic, vždy je dobré řídit se pocity a dle toho postupovat. U výraznějších stroupků (bývají většinou po silnějším krvácení u aplikace) je vhodné přípravek použít.
 • Nepoužívejte na potírání jinou kosmetiku! Nepoužívejte v žádném případě vazelínu, ani calcium panthotenicum, bepanthen či jiné přípravky na ropném základě! Tyto informace mám přímo od výrobců nových typů pigmentů, neakceptujte tedy mnohdy rozdávané rady o stálém promazávání vazelínou, dávno to již neplatí!!
 • Neaplikujte na pigmentované místo rovněž žádná líčidla, mohou vést ke změně pigmentu.
 • Stroupky, které se začínají tvořit 3-5 den je velmi důležité nestrhávat, dané místo netřít a nechat je samovolně odloupnout(cca 1 týden). V rámci možností si dejte pozor při spánku na nechtěné strhnutí, vhodná je poloha na zádech.
 • Při mytí vlasů se vyvarujte velkého namáčení pokožky, pokuste se je umýt v předklonu nebo v záklonu. Vyvarujte se mytí hlavy minimálně 2-3 dny po zákroku.la
 • Bezprostředně po aplikaci a do prvního vyloupnutí stroupku bude pigment dost výrazný. Je to zapříčiněno prokrvením aplikovaného místa a zabarvení pigmentu krví, která lehce prosákne. Nikdy nestrhávejte stroupky násilím
 • 14 dní vynechejte bazén, solárium, saunu
 • Vynechejte minimálně 4 dny po aplikaci cvičení a návštěvy fit center. Vhodnější je tyto aktivity velmi omezit až na 14 dní (pocení)
 • Kdykoliv v budoucnu pojedete za sluníčkem, používejte ochranné prostředky s vysokým faktorem, nejlépe minerálního charakteru a čistě přírodní. Prodloužíte si tak trvanlivost PM. Vhodné přípravky Vám rádi doporučíme.
 • Doporučuji také po definitivním vyhojení PM po korekci již na pigmentované místo nezačít používat běžnou konvenční kosmetiku z důvodu obsahu chemických složek, možných keratolytických a bělících složek. Používejte v místě pigmentu přírodní oleje, např. bambucké máslo či kokosový olej. Prodloužíte si trvanlivost permanentního make-upu.
 • Veškerá doporučená opatření je nezbytné dodržovat pro 100% výsledek.V případě microbladingu by při nedodržení pokynů mohlo dojít k rozpití chloupků, proto je na místě velká opatrnost.